Ekonomický deník (Ekonomický deník)
Investice  |  30.08.2015 06:00:42

FED v Jackson Hole: zatím nic určitého

Výroční sympozium centrálních bankéřů FEDu v americkém městečku Jackson Hole na středozápadě zatím nic určitého nepřineslo. Na Jacskon Hole se upírají zraky celého ekonomického světa v domnění, že FED vyšle indicie v souvislosti s blížícím se rozhodováním o výši úrokových sazeb. Přinášíme vám jeden postřeh, který se týká souvislosti změny devizového kurzu a inflace.

Úloha centrálních bankéřů držet inflaci na té správné úrovni se změnila v permanentní boj s globálními devizovými trhy. Příliš slabá měna vede k růstu inflace a naopak, příliš silná vede k desinflaci, případně rovnou k deflaci.

Jedná se o celkem známou ekonomickou poučku, která ukazuje na souvislost mezi množstvím peněz v oběhu, devizovým kurzem a inflací. Gita Gopinathová, profesorka Harvardské univerzity (která se sympozia také účastní) však říká, že to tak jednoduché není. „Čím větší část importu dané země je fakturovaná v zahraniční měně, tím větší je citlivost inflace na změny devizového kurzu jak v krátkém, tak v dlouhém období,“ vysvětluje Gopinathová. Jelikož je americký dolar dominantní měnou světového obchodu, „je tím pádem americká inflace více izolovaná od měnových šoků, zatímco jiné země jsou na ně daleko citlivější,“ dodává.

Její výzkumy v dané oblasti bývají často citovány Evropskou centrální bankou, přičemž právě ECB je příkladem instituce, která věří, že slabší měna zvýší inflaci. Z Gopinathové prací vyplývá pro ECB jedna závažná skutečnost: Irsko, které za své importy platí v cizích měnách daleko častěji než Francie, bude irský spotřebitel na slabé euro doplácet daleko více než spotřebitel francouzský.

Jestliže je americká ekonomika díky dominanci dolarů prakticky izolovaná od vlivu změny devizového kurzu na cenovou hladinu, pak otázka, zda FED zvýší úrokové sazby už v září, nejistá. Problém dolaru nespočívá v jeho oslabování. Ba přesně naopak, dolar letos vůči téměř všem hlavním světovým měnám posílil. To by mohlo vytvořit dojem, že zvýšení úrokových sazeb se patří odložit.

Gopinathová však upozorňuje: „Vedou se časté diskuse o tom, jaké má sílící dolar důsledky pro inflaci. Nicméně vše, co jsem uvedla, hovoří pro to, že efekt sílícího dolaru na inflaci je velmi malý. Změna kurzu dolaru není hlavním zdrojem inflace v zemi, jakou jsou Spojené státy.“

-usi-


Ekonomický deník přináší zpravodajství, analýzy a komentáře ze světa ekonomiky a technologií.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá   9:19  Milorad Mišković: Poptávka a nabídka na rezidenčním trhu (nejen) v Praze se... Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Pá   9:17  Ranní shrnutí (29.03.2024) X-Trade Brokers (XTB)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688