Research (Česká spořitelna)
Makroekonomika  |  10.08.2017 12:42:32

Měnová politika Fedu, který vyčkává

Budoucí trajektorie měnové politiky se bude odvíjet především od dalšího inflačního vývoje. Americký Fed totiž čeká, jestli data ukáží, že inflační zaváhání bylo pouze dočasného charakteru, nebo zdali se náhodou nejedná o trvalejší jev.

• Pokud by se jednalo pouze o dočasné zaváhání, tak by Fed pokračoval v normalizaci měnové politiky dle původního plánu. V druhé polovině letošního roku by nastartoval automat na snižování bilance a ještě jednou zvýšil úrokové sazby. Poslední zápis z měnově-politického zasedání přinesl bližší informace ohledně časování snižování rozvahy. Již se nemluví o „sometime this year“, ale o „relatively soon“, což znamená, že k oznámení úmyslu začít snižovat bilanci Fedu dojde nejspíše již na zářijovém zasedání (bližší informace by rovněž mohla přinést srpnová konference v Jackson Hole, kde mimo jiné vystoupí i prezident ECB Mario Draghi) s tím, že samotný proces dle nás začne o něco později začátkem října. V následujících měsících si pak Fed dá malou pauzu od jakýchkoliv měnově-politických zásahů do ekonomiky a vyhodnotí prvotní reakci trhů a amerického hospodářství. Ukáže-li se, že záměr Fedu udělat celý proces tak nudný, jak jen to šlo, vyšel a že reakce investorů byla skutečně podle očekávání, tak by ještě na prosincovém zasedání mohl Fed přistoupit k dalšímu hiku úrokových sazeb.

• Pokud by se ale ukázalo, že slabost inflace sahá za Fedem zmiňované idiosynkratické příčiny, tak by došlo ke zpomalení normalizace měnové politiky. Týkalo by se to především zvyšování úrokových sazeb. Tato změna by pak byla reflektována ve Fed Dot Plot grafu, který zachycuje předpokládanou trajektorii intervalu základní úrokové sazby Fed Funds Rate. V případě negativního inflačního vývoje by dle nás Fed ponechal úrokové sazby do konce roku na stávající úrovni a snížil počet hiků pro léta nadcházející. Co se týče otázky snižování bilance, tak zde nečekáme žádnou změnu. Náš předpoklad je založen na tom, že Fed velmi jasně a dlouho dopředu komunikoval svůj záměr postupně začít snižovat svoji bilanci. Díky konzistentní komunikaci Fedu a graduální povaze celého procesu (postupně se zrychlující automat) očekáváme podobně jako Fed samotný jen velmi vlažnou reakci ze strany trhů a minimální dopady na reálnou ekonomiku. To znamená, že i v případě většího než očekávaného inflačního zaváhání by měl být Fed schopen bez problémů začít snižovat svoji bilanci. Pokud by se inflační šok ukázal jako výrazně negativní, tak Fed může vždy proces normalizace své bilance jednoduše přerušit nebo dokonce obrátit.

Ačkoliv celková inflace pokračuje v mírném poklesu, tak je to dáno především vlivem volatilních složek - cenami jídla a energií (Fedem preferovaná jádrová PCE zůstává poslední tři měsíce de facto neměnná na 1,5%), což může Fed do jisté míry ignorovat. Ceny energií by navíc měly v následujících měsících díky korekci ropy směrem nahoru pozitivně přispívat k inflačnímu růstu. Současně pozorujeme, že dochází k postupnému odeznívání idiosynkratických faktorů. Rovněž oslabující dolar by měl skrz dovozní ceny generovat inflační tlaky. Index cen dovozců sice klesá, po očištění o ceny paliv ale naopak roste. Silná korelace mezi efektivním směnným kurzem amerického dolaru (obchodně vážený kurz dolaru vůči koši hlavních měn) a dovozními cenami v jádrovém vyjádření pak indikuje vzestup inflace.

Vezmeme-li v potaz očekávané posílení spotřeby, snahu mít v zásobě munici na případný negativní šok, zajistit finanční stabilitu, oslabující dolar, volatilní ceny ropy a celkově dočasnost faktorů tlačících na pokles inflace, tak se domníváme, že americký Fed oznámí na zářijovém zasedání začátek normalizace rozvahy a v prosinci ještě jednou zvýší úrokové sazby. Rozhodnutí o hiku sazeb ale bude muset být podpořeno silnou ekonomikou a inflací vracející se ke svému 2 % cíli.

Roman Sedmera


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688