TNBiz (TNBiz)
Markets  |  July 29, 2012 06:13:46

CSO data published in June retail sales


PRAHA (MEDIAFAX) - Český statistický úřad (ČSÚ) v pátek zveřejní údaje o maloobchodních tržbách v České republice za červen. V květnu maloobchodní tržby meziměsíčně vzrostly o jedno procento, v meziročním porovnání se o 2,1 procenta snížily.

Po očištění o sezonní vlivy se tržby v maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel v květnu reálně meziměsíčně zvýšily o jedno procento, meziročně očištěné o pracovní dny se snížily o 0,3 procenta. Neočištěné tržby klesly ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 2,1 procenta, částečně z důvodu nižšího počtu pracovních dní (-1). Ke zmírnění poklesu tržeb v maloobchodě přispěl pouze růst prodeje nepotravinářského zboží.

Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se v květnu zvýšily reálně meziměsíčně o 0,5 procenta. Meziročně zaznamenaly pokles jak tržby očištěné o pracovní dny (o 3,5 %), tak neočištěné (o 6,4 %). Snížil se prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) i tržby za opravy (o 6,4 %, resp. o 6,2 %).

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot sezonně očištěné tržby během května vzrostly reálně meziměsíčně o 1,2 procenta, stejně jako meziročně očištěné o pracovní dny. Neočištěné tržby meziročně stagnovaly, přičemž za nepotravinářské zboží vzrostly o 0,9 procenta, zatímco za pohonné hmoty a potraviny klesly (o 1,8 %, resp. o 0,4 %).

V nepotravinářském sortimentu v květnu zaznamenal růst zejména prodej přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (růst tržeb o 4,0 %). Tržby vzrostly rovněž ve specializovaných prodejnách s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 2,7 %), s výrobky pro domácnost (o 2,6 %), s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 2,2 %), s počítačovým a komunikačním zařízením (o 1,9 %) a s oděvy a obuví (o 0,4 %). Naopak v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží tržby klesly o 3,7 procenta. I nadále pokračoval nižší zájem o nákupy potravin ve specializovaných i nespecializovaných prodejnách (pokles tržeb o 1,6 %, resp. o 0,3 %).

Cenový deflátor ke stejnému období (květen) předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 101,0 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami pohonných hmot a potravin. Naopak nejvíce se snížily ceny v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením.

Jan Soukup, soukupj@mediafax.cz

Was this article: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0
ČSÚ zveřejní červnové údaje o maloobchodních tržbách

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Moner | ISIN database | Weather forecast
Česká verze
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
Favorite: Prague Stock Exchange Czech crown Czech economy Commodities Gold Trademarks Prague Weather

Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688