Investor's window  |  August 15, 2012 13:39:23

Find each of its fair value of the S & P 500


As with stock indices approached this (Europe) or even pokrizovým (USA) highs, investors are increasingly discussing the markets and awards are divided into two opposing camps - some predict further growth towards the end of the year, markets have others see it as too expensive . The official estimates "target" market value for the end of this year by analysts / strategists of large investment banks, we could conclude that we are more or less stagnated. The last survey of strategists by Bloomberg Banks (published 14.8) shows the average target value of the S & P 500 at 1425 points, or just over a percentage of actual value. Of course this does not mean that the markets would be the end of the year, only to stagnate.First, over the next four months may be (and probably also with good will) to larger swings in both directions. Secondly, he says the right skeptic, since estimates are that did not work.

Let us still closer to the basis on which the above estimates of investment strategists constructed. In principle, we can simplify the analysis of valuation indexes into two quantities: the expected profits of firms and a fair level of multiplier P / E. This applies, of course, the more both quantities, the higher is the "fair" value of the index.Let's look first at the expected profits (all on the U.S. S & P 500): here we have a choice to follow either the "bottom-up" analysis (ie put back together the expected profits of all firms in the index according to analysts' expectations) or "top-down" (macro) analysis according to strategists. Strategists are usually more pessimistic than analysts, which is true now. For 2013, expect the first profit companies from the S & P 500 at 107 USD, the latter 115 USD.

The second variable is a fair valuation, in this case according to the P / E 2013. Long-term historical average for the S & P 500 is 14.5 x earnings next year. Thus we arrive at a fair value of the S & P 500 at the end of this year from 1552 to 1668 points.Of course, this is not realistic in today's world of above-average risk, such as the European debt crisis, the U.S. budget problems, uncertain development of Chinese economy, etc. The stock markets have recently traded at a discount to historical valuation of 10-20% (depending on current events the market). My opinion is that at least 10% (and up to 15%) discount valuation can now be considered fair. In this case we get a "fair" valuation of the S & P 500 between 1396 to 1501 points (10% discount) respectively. 1319 to 1417 points (15% discount). If I had to reduce the variance of the above in my opinion, then I choose 10-12% discount and the average expectation of analysts and strategists (say 111 USD). I get the fair value of 1416-1449 points, ieslightly above the current value of the S & P 500 and de facto level of what strategists expect. It therefore suggests that markets are now valued at almost fairly.

Of course, what a man's opinion. This is true in financial markets as well as elsewhere in life. Therefore, I enclose below the sensitivity table, where everyone can find it here by "right" combination of expected corporate profits and a fair level of P / E of the S & P 500

Marek Hatlapatka (1978)

Vystudoval ekonomickou fakultu VŠB-TU Ostrava, absolvoval 3-měsíční stáž v Londýně a intenzivní kurz fundamentální analýzy pod vedením bývalého hlavního analytika Erste bank Galea Kirkinga. Ve společnosti CYRRUS, a.s. je zaměstnán od roku 2006, kdy nastoupil na místo analytika akciových trhů se zaměřením na zahraniční trhy, farmaceutický a bankovní sektor. Následně se specializoval na odvětví bankovnictví, elektrárenství a těžby uhlí a v těchto sektorech nyní patří k nejvyhledávanějším odborníkům v České republice. V roce 2008 se stal vedoucím analytického oddělení společnosti CYRRUS, a.s. a v této pozici působí i v současné době. Dlouhodobě patří k nejcitovanějším českým ekonomům, v roce 2010 se stal čtvrtým nejcitovanějším ekonomem v českých médiích.

Společnost CYRRUS, a.s., je licencovaným obchodníkem s cennými papíry. Společnost byla založena v roce 1995 a v současné době je největší mimopražskou makléřskou společností. Je členem Burzy cenných papírů Praha a Burzy cenných papírů ve Varšavě. Společnost CYRRUS, a.s., poskytuje komplexní služby na kapitálových trzích soukromé i firemní klientele, zaměřuje se na burzovní obchody v systému SPAD pražské burzy a obchodování na zahraničních trzích v Polsku, Maďarsku, Turecku, Německu a USA. Společnost patří mezi nejvýznamnější české obchodníky s investičními certifikáty.

Was this article: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0


Last news from the section Investor's window:

Út 13:20  Poměr zlata a stříbra již dosáhl úrovně 1:85 Ing. Jakub Petruška (Zlaťáky.cz)
Čt 20:17  Konopí přináší investiční rekord Michal Dvořák (TradeCentrum)
19.09.2018  Hliník se stěhuje z Ruska, trh se obává krize. Silvia Holá (xPartners)
19.09.2018  Short signál na akcie Goldman Sachs Jonáš Mlýnek (LYNX)

Read also:

August 22, 2018Americký S&P 500 se přiblížil svému vrcholu (Ranní zpráva z akciového trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
May 21, 2018Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku Patria (Patria Finance)
September 19, 2017Americký S&P 500 dále vylepšuje svoje maximum (Ranní zpráva z akciového trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)

Najděte si každý svoji férovou hodnotu indexu S&P 500

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Moner | ISIN database | Weather forecast
Česká verze
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
Favorite: Prague Stock Exchange Czech crown Czech economy Commodities Gold Trademarks Prague Weather

Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688