Mediafax (Mediafax)
Macroeconomics  |  November 07, 2012 12:03:46

CSO: Sales of entrepreneurs in the service during the third quarter were flat


PRAHA (MEDIAFAX) - V období od července do září vykázali podnikatelé v sektoru služeb stagnaci tržeb (+0,2 procenta meziročně). Proti stejnému období loňského roku zaznamenaly významnější růst pouze administrativní a podpůrné činnosti s dopravou a skladováním, informoval ve středu Český statistický úřad (ČSÚ).

Tržby v dopravě a skladování se zvýšily o 2,6 procenta vlivem dobrých výsledků služeb za skladování a vedlejší činnosti v dopravě. Proti tomu však již druhé čtvrtletí v řadě pokračoval pokles tržeb pozemní a potrubní dopravy, letecké dopravy a poštovních a kurýrních činností.

V ubytování, stravování a pohostinství se tržby snížily o tři procenta. Z toho ve stravování a pohostinství o 7,5 procenta, na což měl mimo jiné vliv také dočasný zákaz prodeje tvrdého alkoholu v září. Naopak ubytování vykázalo růst o 4,2 procenta.

Také odvětví informačních a komunikačních činností pokračovalo ve snižování svých tržeb. O horší výsledek se zasloužil především pokles filmového a hudebního průmyslu. Snížily se ale i tržby v činnostech spojených s telekomunikací, vydavatelstvím a služby informačních činností. Naopak nárůst tržeb zaznamenaly oblasti informačních technologií, které zahrnují například programování a správu počítačového vybavení, a tvorby programů a vysílání.

Tržby v oblasti nemovitostí se snížily o 4,4 procenta. K výsledku přispěl pokles jak realitních kanceláří, tak i pronájmu nemovitostí.

V profesní, vědecké a technické činnosti se tržby snížily o 2,2 procenta. Největší snížení tržeb zaznamenaly ostatní profesní, vědecké a technické činnosti, dále právní a účetnické služby, odvětví vedení podniků a poradenství v oblasti řízení a reklama a průzkum trhu. Dařilo se pouze objemově významným architektonickým a inženýrským službám.

Tržby v odvětví administrativních a podpůrných činností se zvedly o 2,2 procenta. Více utržili podnikatelé v administrativní a kancelářské činnosti, pracovní agentury a cestovní kanceláře. Pokles v této skupině naopak zaznamenaly bezpečnostní a pátrací služby spolu s činností v oblasti pronájmu operativního leasingu.

Český statistický úřad zabezpečuje získávání a zpracování údajů pro statistické účely a poskytuje statistické informace státním orgánům, orgánům územní samosprávy, veřejnosti a do zahraničí. Stanovuje rovněž metodiku statistických zjišťování a jejich zpracování.

Jan Soukup, soukupj@mediafax.cz

Was this article: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0


Last news from the section Macroeconomics:

Po   9:11  Pondělní obchodní seance 19. 2. 2018 STOX.CZ (Grant Capital)
Ne 12:23  Nejistota a selhání trhu - John Maynard Keynes Redakce (Kurzy.cz)
Pá 21:55  Closing Bell & výhled na 20. 2. Grant Capital (Grant Capital)


ČSÚ: Tržby podnikatelů ve službách během třetího čtvrtletí stagnovaly

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Moner | ISIN database | Weather forecast
Česká verze
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
Favorite: Prague Stock Exchange Czech crown Czech economy Commodities Gold Trademarks Prague Weather

Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688