TNBiz (TNBiz)
Czech republic  |  November 12, 2012 11:55:56

Meanwhile every other presidential signature on petitions does not meet the conditions


PRAHA (MEDIAFAX) - Prozatím polovina jmen na petičních arších, kterými adepti na prezidenta republiky zaštiťují svou kandidaturu, nesplňuje potřebné podmínky. V tuto chvíli je každý druhý petent nedohledatelný v základním registru, jména a adresy neodpovídají, potvrdil v neděli Mediafaxu zdroj z ministerstva vnitra.

Úředníci ministerstva vnitra kontrolují podpisy na petičních arších od pátku, práci se věnují i během víkendu. "Zatím jsme zkontrolovali jen zlomek, ale teď platí, že každý druhý petent je nedohledatelný v základním registru," uvedl pro Mediafax zdroj z ministerstva.

Oficiálně se ministerstvo vnitra ke stavu podpisů vyjadřovat nechce. "Do konečného sečtení hlasů nebudeme průběžné sčítání komentovat," řekl v neděli Mediafaxu mluvčí úřadu Vladimír Řepka.

Kdyby se současný stav ověřování petic udržel, mají z nestranických kandidátů šanci zúčastnit se voleb pouze Jan Fischer a Miloš Zeman, protože nasbírali dvojnásobek potřebného počtu podpisů, Fischer 101 tisíc a Zeman 105 tisíc. Ostatním kandidátům by se nepodařilo splnit zákonnou normu padesáti tisíc podpisů, což se v tuto chvíli týká Zuzany Roithové, Jany Bobošíkové, Tomia Okamury, Vladimíra Franze, Táni Fischerové a Vladimíra Dlouhého.

Strachovat se nemusejí straničtí kandidáti, za kterými stojí poslanecká nebo senátorská podpora, těch se kontrola podpisů netýká. Sociální demokraté poslali do boje o Hrad Jiřího Dienstbiera, občanští demokraté Přemysla Sobotku a TOP 09 delegovala Karla Schwarzenberga.

Ministerstvo vnitra počítá s tím, že kontrola podpisů potrvá do 19. listopadu. Definitivní seznam kandidátů budou voliči znát 23. listopadu. První přímá prezidentská volba v České republice se uskuteční 11. a 12. ledna 2013.

Katerina Surmanová, surmanova@mediafax.cz

Was this article: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0
Zobrazit sloupec 
Moner | ISIN database | Weather forecast
Česká verze
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
Favorite: Prague Stock Exchange Czech crown Czech economy Commodities Gold Trademarks Prague Weather

Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688