TNBiz (TNBiz)
Czech republic  |  November 26, 2012 14:48:52

STEM: Czechs consider NATO membership as more important than the participation in the EU


PRAHA (MEDIAFAX) - Členství České republiky v Evropské unii je podle Čechů méně důležité než účast v Severoatlantické unii (NATO). Téměř polovina dotazovaných však tvrdí, že je členství v obou organizacích důležité stejně, v pondělí o tom prostřednictvím výsledků svého šetření informovala agentura STEM.

"O vyšší důležitosti NATO než EU jsou přesvědčení tři Češi z deseti, proti tomu EU za prioritu označilo 22 procent dotazovaných. Podle ostatních 48 procent jsou obě členství důležitá stejně. Tento názor panuje mezi respondenty průzkumu napříč celým politickým spektrem," uvádí závěry průzkumu STEM.

Přitom ještě v dobách před vstupem Česka do EU a NATO a po vstupu České republiky do NATO (1998) bylo členství v Evropské unie častěji zmiňováno jako významnější priorita než vstup do Severoatlantické aliance. V loňském roce se však vedle takřka poloviny lidí, pro které je členství v obou institucích stejně důležité, vyrovnal i poměr priorit pro NATO a EU. Respondentů, kteří staví na přední místo účast v NATO před EU, je tak v letošním roce vůbec poprvé více než dotazovaných, kteří tvrdí, že je účast v Evropské unii podstatnější.

Posílení priority členství v Severoatlantické alianci souvisí podle závěrů STEMu s tím, jak lidé hodnotí členství v těchto dvou institucích. Účast v NATO považuje polovina Čechů (49 procent) za dobrou věc a pouze 12 procent za věc špatnou. V případě Evropské unie je procentuální poměr kladných a záporných hodnocení vyrovnanější (30 : 23).

Z šetření také vyplynulo, že zatímco hodnocení členství ČR v NATO je napříč celým politickým spektrem vnímáno příznivěji než členství v EU, tak účast v Evropské unii je v očích stoupenců KSČM již spíše negativní.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 27. října až 5. listopadu 2012. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 1062 respondentů.

Jan Soukup, soukupj@mediafax.cz

Was this article: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0
STEM: Češi považují členství v NATO za důležitější než účast v EU

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Moner | ISIN database | Weather forecast
Česká verze
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
Favorite: Prague Stock Exchange Czech crown Czech economy Commodities Gold Trademarks Prague Weather

Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688