TNBiz (TNBiz)
Markets  |  November 28, 2012 20:35:06

Nečasův cabinet supports the extension of the powers of the supervisory authorities of the financial market


PRAHA (MEDIAFAX) - Nové pravomoci pro orgány dohlížející na finanční trh odsouhlasila na svém středečním zasedání kabinet Petra Nečase (ODS). Novela má pomoci zlepšit dohled nad skupinami podniků, které jsou činné v několika odvětvích finančního trhu, především v bankovnictví a pojišťovnictví.

"Tento návrh reaguje na změnu směrnice Evropské unie, uděluje dohledovým orgánům nad finančním trhem některé další pravomoci a nástroje," uvedl po jednání vlády Nečas.

Novela má pomoci zlepšit dohled nad skupinami podniků, které jsou činné v několika odvětvích finančního trhu, především v bankovnictví a pojišťovnictví.

"Skupiny složené z regulovaných podniků, které působí současně ve více sektorech finančního trhu, takzvané finanční konglomeráty, jsou vystaveny skupinovým rizikům, které zahrnují například nebezpečí nákazy, kdy se rizika šíří z jednoho konce skupiny na druhý. Dalším rizikem může být potenciální střet zájmů uvnitř skupiny nebo složitost současného řízení mnoha různých právních subjektů působících v odlišných sektorech finančního trhu," uvádí materiály ministerstva financí.

Novela si klade za cíl zajistit soulad mezi cíli doplňkového dohledu nad finančními konglomeráty a skupinovým dohledem v rámci jednotlivých sektorů finančního trhu tak, aby se, pokud možno, co nejvíce omezila výše zmíněná rizika.

Mezi hlavní změny zákona o finančních konglomerátech patří povinnost dotčených podniků zveřejňovat alespoň jednou ročně informace o řídící a organizační struktuře a majetkových vztazích mezi jednotlivými subjekty skupiny nebo rozšíření doplňkového dohledu nad subjekty ve finančních konglomerátech.

Členské státy EU musí změny provést ve svých národních právních řádech nejpozději do poloviny příštího roku.

Jan Soukup, soukupj@mediafax.cz

Was this article: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0
Nečasův kabinet souhlasí s rozšířením pravomocí dohledových orgánům nad finančním trhem

Diskuze a názory uživatelů na téma: Nečasův kabinet souhlasí s rozšířením pravomocí dohledových orgánům nad finančním trhem

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Moner | ISIN database | Weather forecast
Česká verze
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
Favorite: Prague Stock Exchange Czech crown Czech economy Commodities Gold Trademarks Prague Weather

Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688