TNBiz (TNBiz)
Laws  |  December 12, 2012 09:43:37

Members supported the law, through which the Czechs will be able to fly to Croatia and Montenegro citizen


PRAHA (MEDIAFAX) - Občané České republiky by mohli cestovat do Černé Hory, Albánie a dalších balkánských států pouze na občanský průkaz. Novelu zákona o cestovních dokladech schválili na svém úterním zasedání poslanci v prvním čtení, nyní se jí bude zabývat výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

"Na základě požadavku ministerstva zahraničních věcí se navrhuje novelizovat zákon o cestovních dokladech tak, aby bylo jednoznačně stanoveno, že se s občanským průkazem může cestovat nejen v rámci Evropské unie, ale i mimo unii, do států, které občanský průkaz České republiky jako cestovní doklad uznají," uvádí se v důvodové zprávě novely. Seznam těchto států by zveřejňovalo ministerstvo zahraničních věcí.

Nezařazený poslanec Jiří Paroubek (NS-LEV 21) sice návrh podpořil, doufá však, že se ve druhém čtení budou zákonodárci zabývat občanskými průkazy, které obce vydaly před rokem 2011 a jsou bez biometrických údajů. Paroubek se bojí jejich možného zneužití, stejně jako náhradních občanských průkazů.

Policie by podle novely, měla kontrolovat osoby, které opouštějí vnější hranice, a mají přitom zákaz vycestování. Za novou povinnost zaplatí ministerstvo vnitra podle svých výpočtů maximálně milion korun.

Mnohé balkánské státy již vstup na své území a následný pobyt Čechům, kteří mají s sebou pouze občanský průkaz, povolily. Je to například Chorvatsko, Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Makedonie nebo Srbsko.

Zatím šlo však pouze o jednostranné opatření a český právní řád to nereflektoval. "Cesty do těchto zemí autem nebo autobusem pouze s občanským průkazem jsou možné na vlastní riziko, cesty z českých mezinárodních letišť jsou možné pouze s cestovním pasem," vysvětlil Břetislav Oliva z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Zákon by měl po průchodu legislativním procesem začít účinkovat ode dne jeho vyhlášení.

Jan Drahorád, drahorad@mediafax.cz

Was this article: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0
Poslanci podpořili zákon, díky kterému budou moci Češi létat do Chorvatska a Černé hory na občanku

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Moner | ISIN database | Weather forecast
Česká verze
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
Favorite: Prague Stock Exchange Czech crown Czech economy Commodities Gold Trademarks Prague Weather

Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688