TNBiz (TNBiz)
Laws  |  December 14, 2012 14:12:55

Members sent to the Senate amendment to the Act specifies the conditions for compulsory medical examinations


PRAHA (MEDIAFAX) - V závěrečném čtení Poslanecká sněmovna v pátek schválila novelu zákona o specifických zdravotních službách, která zpřesňuje podmínky pro povinné lékařské prohlídky. V budoucnu již nebudou muset chodit brigádníci na prohlídky, pokud nepůjde o rizikové práce.

Poslanci schválili komplexní pozměňovací výbor zdravotnického výboru, který specifikuje, že vstupní lékařská prohlídka bude nutná před uzavřením pracovního poměru nebo před podepsáním dohody o provedení práce, pokud půjde o rizikovou činnost. Zaměstnavatel ale bude moci kontrolu požadovat i v případě, že nepůjde o rizikovou práci, ale bude mít dojem, že ji uchazeč fyzicky nezvládne.

Ruší se dosavadní pravidlo, že vstupní lékařskou prohlídkou musí projít také každý zaměstnanec pracující na dohodu či uchazeč o práci. A to včetně případů, kdy jde o práci, kde se nepředpokládá poškození zdraví. Takovým typem práce je například administrativa nebo přednášková činnost.

Kritici z praxe poukazovali na to, že důsledné vyžadování prohlídek i pro tyto zaměstnance znamenalo výraznou zátěž pro zaměstnavatele i uchazeče o práci. Naopak u povolání, kde zhodnocení zdravotního stavu vyžaduje zvláštní zákon nebo charakter práce, zůstane povinnost lékařské prohlídky v platnosti. Jde například o práci u policie či v armádě nebo řidiče autobusů, jeřábníky či práce v rizikovém prostředí.

Zákon by měl začít plati od 1. dubna 2013.

Jan Drahorád, drahorad@mediafax.cz

Was this article: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0
Poslanci poslali do Senátu novelu zákona, zpřesňuje podmínky pro povinné lékařské prohlídky

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Moner | ISIN database | Weather forecast
Česká verze
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
Favorite: Prague Stock Exchange Czech crown Czech economy Commodities Gold Trademarks Prague Weather

Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688