TNBiz (TNBiz)
Czech republic  |  December 28, 2012 11:30:34

The Senate approved a law that corrects the error around sKaret


PRAHA (MEDIAFAX) - Horní komora Parlamentu v pátek schválila vládní návrh zákona, který napravuje legislativní chybu okolo sKaret. Zákon ukládal, že od ledna 2013 bude podpora v nezaměstnanosti a pěstounské péči vyplácena jen sKartami, ale ty dosud nejsou rozdány, zatím budou dávky vypláceny stávajícím způsobem.

Ministryně práce a sociálních věcí (MPSV) Ludmila Müllerová (TOP 09) předstoupila v pátek před plénum Senátu a žádala, aby horní komora pomohla napravit legislativní pochybení. Kvůli nezvládnuté koordinaci práce vlády a sněmovny totiž nastala situace, kdy měla být od 1. ledna 2013 vyplácena podpora v nezaměstnanosti, při rekvalifikaci, kompenzace odstupného a zároveň i příspěvky v pěstounské péči pouze přes sKartu. Jenomže ta dosud není rozdistribuována mezi příjemce dávek. Nařízení o výplatě přes sKarty se do zákona dostalo jako poslanecký přílepek u zákona o sociálně právní ochraně dětí.

"Výplata měla probíhat prostřednictvím karty sociálních systému, v době přijetí zákona se počítalo s tím, že sKarta už bude průběžně vydávána, ale zákon neřešil, co se stane, když to tak nebude," podotkla v pátek senátorka Božena Sekaninová (ČSSD).

Nespokojenost se způsobem schvalování zákonů na poslední chvíli vyjádřil i její kolega Miroslav Nenutil (ČSSD). "Opět se tu projevuje nedůslednost, nechci říci nesystémovost, navrhovatelů zákona. Předjímali platnost jiných zákonů nebo nereálné časové termíny," zmínil.

Senát se nakonec rozhodl, že schválí vládní návrh zákona v předloženém znění. To znamená, že od ledna bude platit přechodné ustanovení, podle něhož budou zmíněné dávky vypláceny stávajícím způsobem, tedy složenkou nebo převodem na účet příjemce.

"Upravujeme zákon o zaměstnanosti, který řeší výplatu podpor v nezaměstnanosti, řešíme to v novele tak, aby šlo od 1. ledna tyto dávky vyplácet takzvaně po staru, jedná se o přechodné ustanovení. Tedy když nebude mít příjemce sKartu, aby si mohl podporu inkasovat dosavadním způsobem," vysvětlila Müllerová.

Po schválení senátorům poděkovala za konstruktivní přístup a přislíbila, že MPSV v příštím roce počet nesystémových zákonů omezí.

Katerina Surmanová, surmanova@mediafax.cz

Was this article: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0Read also:

June 30, 2017Náramky pro vězně: Ministerstvo autoremedurou napravuje chyby v tendru Ekonomický deník (Ekonomický deník)
December 09, 2004Senát schválil novelu zákona o dani z příjmů Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)

Senát schválil zákon, který napravuje chybu kolem sKaret

Diskuze a názory uživatelů na téma: Senát schválil zákon, který napravuje chybu kolem sKaret

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Moner | ISIN database | Weather forecast
Česká verze
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
Favorite: Prague Stock Exchange Czech crown Czech economy Commodities Gold Trademarks Prague Weather

Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688