TNBiz (TNBiz)
Auto Moto  |  January 14, 2013 12:59:41

The excuse for kin ends, but there are other options - remote person, acquaintances, etc. ..


Od soboty 19. ledna začne platit novela zákona o pozemních komunikacích. Podle zákonodárců by to měl být bič na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy a na policii se vymlouvají na osobu blízkou. Od soboty totiž bude muset majitel vozidla při předvolání říct, kdo auto řídil, nebo zaplatit pokutu.

Jenže! To by nebyli Češi, aby si nenašli jinou fintu. Po internetu už kolují "rady", jak se pokutám za přestupky vyhnout.
 

1. Osoba vzdálená

Výmluvu na osobu blízkou řidič sice už od soboty nebudou moci využít , ale podle odborníků na dopravní problematiku existuje možnost vymluvit se na osobu "vzdálenou".

Jak to funguje? Majitel vozu sice půjde podat vysvětlení na policii, ale řekne, že jeho auto řídil kamarád ze zahraničí. Posléze si vymyslí jeho jméno i adresu. Uvede tedy, že osoba, která řídila auto je Peter Smith z Jihoafrické republiky, který naposledy bydlel 133 Banket Street v Johannesburgu.

"Rádci" na internetu tvrdí, že uvést Jihoafrickou republiku je nejlepší, protože komunikace mezi českými a jihoafrickými úřady vázne. Jako příklad udávají jednání o vydání uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Díky špatné komunikaci se tak předpokládá, že se výpověď údajného Petera Smith nepovede získat, a proto se přestupek nevyřeší do jednoho roku. Tím bude promlčen.
 

2. Známý se odkáže na známého

Druhý trik je trochu složitější. Lapený řidič do toho bude muset zapojit celou řadu známých. Při podání vysvětlení majitel udá, že auto půjčil Janu Novákovi. Ten pak na policii potvrdí, že auto také neřídil on, ale Petr Novotný. Petr Novotný pak řekne, že auto řídila Marie Benešová. Ta se nejdříve na policie omluví kvůli nemoci, při dalším předvolání ale „udá“ dalšího známého a takto bude pokračovat, dokud než přestupek bude promlčený.
 

3. Osoba blízká jinak

Třetí možnost je možná nejjednodušší a stále využívá institut osoby blízké, i když trochu jinak, než byli až dosud „piráti“ zvyklí. Opět do toho budou muset zapojit známého, tentokrát však jen jednoho. Majitel auta na policie řekne, že ho půjčil Janu Novákovi. A pan Novák na policii řekne, že auto řídila jemu blízká osoba, proto proti ní nebude vypovídat.
 
4. Majitel zaplatí jen pokutu

Při čtvrté fintě se majitel auta bude muset smířit s tím, že zaplatí pokutu, ale alespoň nepřijde o body. Stačí, když při podání vysvětlení majitel vozidla řekne, že auto někomu půjčil. Pokutu sice bude muset zaplatit, ale nepřijde o body.

Was this article: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0


Last news from the section Auto Moto:

Pá 14:20  NIO představí svůj druhý sériový elektromobil Jiří Zendulka (Kurzy.cz)
Pá   9:11  Prodeje aut v Evropě klesly v listopadu o 8,1% Research (J&T BANKA)


Výmluva na osobu blízkou končí, ale jsou tu i jiné možnosti - osoba vzdálená, známí, atd...

Diskuze a názory uživatelů na téma: Výmluva na osobu blízkou končí, ale jsou tu i jiné možnosti - osoba vzdálená, známí, atd...

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Moner | ISIN database | Weather forecast
Česká verze
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
Favorite: Prague Stock Exchange Czech crown Czech economy Commodities Gold Trademarks Prague Weather

Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688