Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Macroeconomics  |  January 16, 2013 13:42:36, updated

The World Bank cut global growth outlook for this year, estimates for the U.S. declined by 0.5%, Europe remains in recession


Světová banka v nové verzi svého výhledu pro růst globální ekonomiky v tomto roce odhaduje expanzi na úrovni 2,4% oproti předchozím odhadům z června minulého roku, kdy predikovala růst na úrovni 3% po posílení o 2,3% v roce 2012. Odhad pro rok 2014 se snížil z +3,3 na +3,1%.

Hlavním důvodem pro pokles odhadů je růst nezaměstnanosti a podnikatelské důvěry v rozvíjejících se zemích světa. Obecně zůstává tempo globálního růstu stále křehké a náchylné k negativním překvapením i přesto, že obecná míra rizika je nyní nižší než v minulých letech. Negativně mohou globální vývoj ovlivnit především pokračující politické neshody v USA ohledně vládních škrtů a přetrvávající napětí mezi Čínou a Japonskem.

Pokles dynamiky růstu zaznamenají letos rozvíjející se ekonomiky v čele s Brazílií, Indií a Mexikem. Růst celého sektoru poklesne na 5,5% oproti červnovým odhadům na úrovni 5,9%. Výhled pro Čínu byl snížen na 8,4% z předchozích 8,6%, pro Indii pak na 6,1 oproti předchozím 6,9%. Brazilský růst dosáhne pouze na 4,2% a Mexiko poroste jen o 3,3% oproti původně odhadovaným 4%. Příliv investic do rozvíjejících se ekonomik rostl ve druhé polovině loňského roku a tento trend přetrvá po celý tento rok. Odhady hovoří o růstu na 1,3 biliónu USD oproti 1,1 biliónu v roce 2012.

Rozvinuté ekonomiky letos budou stagnovat na loňském tempu na úrovni 1,3%. Loni v červnu SB odhadovala letošní růst na 1,9%. Ekonomika USA poroste letos o 1,9% oproti předchozím odhadům na úrovni 2,4%. Ekonomika eurozóny bude letos kontrahovat o 0,1% oproti posledně odhadovaným +0,7%. Japonský růst bude letos sotva poloviční oproti minule odhadovanému růstu na úrovni 1,5%.

Odhad SB je pesimističtější než očekávání trhu, které je podle agentury Bloomberg nastaveno na globální růst o cca 3,2% respektive 3,8% v roce 2014.

V USA slabost výrobního sektoru vyrovnává růst realitního trhu a spotřebitelských výdajů. Firemní investice zůstávají slabé, protože vedení firem vyčkává na rozluštění rozpočtové a dluhové hádanky respektive na vyřešení hrozby pádu z fiskálního útesu. Odhaduje se, že selhání politických jednání v tomto ohledu může vymazat z domácího růstu ekonomiky až 2,3% respektive 1,4% z globálního růstu.
Was this article: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0


Last news from the section Macroeconomics:

Pá 15:39  Průmyslová výroba zpomalila (16.11.2018) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Pá 13:40  Mračna se stahují nad Spojeným královstvím Saxo Bank (Saxo Bank)
Pá 10:10  Ropa vytáhla ceny v průmyslu (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)


Světová banka snížila výhled globálního růstu pro tento rok, odhady pro USA poklesly o 0,5%, Evropa setrvá v recesi

Diskuze a názory uživatelů na téma: Světová banka snížila výhled globálního růstu pro tento rok, odhady pro USA poklesly o 0,5%, Evropa setrvá v recesi

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Moner | ISIN database | Weather forecast
Česká verze
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
Favorite: Prague Stock Exchange Czech crown Czech economy Commodities Gold Trademarks Prague Weather

Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688