Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Macroeconomics  |  February 18, 2013 13:04:28

China - New Year's retail sales growth was the lowest in four years


Tržby čínského maloobchodu v průběhu oslav nového lunárního roku rostly meziročně o 14,7% na výsledných 539 mld.juanů = cca 86 mld.USD. Růst byl nejslabší za poslední 4 roky. Vloni tržby rostly o 16,2%.

Nákupní sezóna v průběhu čínských oslav je srovnávána svou důležitostí s hlavní nákupní sezonou v USA, která přichází v posledním měsíci před koncem klasického roku.

Pokles tempa růstu tržeb by mohl souviset s vládní kampaní, která vyzývala Číňany před koncem jejich roku k výdajové střídmosti. Předpokládá se, že negativní vliv měl také fakt, že narůstající příjmy Číňanů mnohé z nich podnítily k vycestování do zahraničí.

Prodeje potravin v průběhu svátečního týdne rostly meziročně o 9,8% oproti 16,2% v roce 2012. Tržby dražších restaurací v provincii Zhejiang poklesly v průběhu svátků o 20%. Pokles tržeb hlásilo také množství hotelů a restaurací v zemi.

Prodeje šperků stouply meziročně v průběhu týdne oslav o 38,1% oproti 16,4% v roce 2012. Prodeje dražší elektroniky včetně chytrých telefonů rostla meziročně o 36%.

Objem transakcí přes platební karty stoupl o 119%, objem karetních plateb v nákupních centrech rostl o 44%, v restauracích pak o 17%.

Čínké cestovní agentury oznámily, že v průběhu svátků vyslaly do zahraničí cca 4 milióny Číňanů, což představuje meziroční růst o 14%. Objem plateb provedených v zahraničí stoupl o 33%.

Číňané v loňském roce překonali Američany a stali se nejaktivnějšími kupci luxusního zboží s cca 25procentním podílem v tomto tržním segmentu.
Was this article: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0
Čína - růst novoročních maloobchodních tržeb byl nejnižší za 4 roky

Diskuze a názory uživatelů na téma: Čína - růst novoročních maloobchodních tržeb byl nejnižší za 4 roky

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Moner | ISIN database | Weather forecast
Česká verze
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
Favorite: Prague Stock Exchange Czech crown Czech economy Commodities Gold Trademarks Prague Weather

Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688