Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Markets  |  February 28, 2013 11:12:18

Draghi (ECB): We have no reason to tighten taps, inflation slows, the ECB's ability is limited


Šéf ECB Mario Draghi dnes poznamenal, že centrální banka nemá a ani nebude mít žádný důvod pro utahování měnové politiky díky slábnoucí inflaci, která klesá hlouběji pod dlouhodobý cíl centrální banky.

Podle Draghiho může sice dojít ke snížení bilanční sumy ECB v souvislosti s návratem důvěry v rámci finančního trhu a v souvislosti s předčasným splácením půjček z programu LTRO, ale to nebude nijak tlačit na ukončení nebo omezení monetární stimulace.

Draghi opět zopakoval, že ekonomika eurozóny zůstává i přes zlepšení podmínek na finančních trzích slabá. Uvolněná měnová politika by měla podle jeho mínění letos přispět k postupnému oživení. V prosinci ECB odhadovala, že eurozóna poklesne o 0,3% při zpomalení růstu inflace směrem ke konci roku 2014 na 1,4%. Dlouhodobý cíl pro inflaci zůstává na 2%.

Draghi tímto reaguje na včerejší oznámení, že dva členové bankvní rady ECB vyjadřují znepokojení nad narůstajícími riziky příliš dlouhé měnové stimulace. Podle Yvese Mersche z bankovní rady příliš dlouhá stimulace vede k vytváření falešných pobídek a morálnímu hazardu. Kolega Peter Preat pak uvedl, že čím déle budou stimulační opatření v běhu, tím více se bude snižovat jejich efektivita.

Draghi mimo jiné také poznamenal, že schopnosti ECB řešit dluhovou krizi jsou ve finále omezené a hlavní slovo by v tomto snažení měly mít vlády a odpovědní politici. V silách ECB například není jakkoli ovlivnit vývoj rozpočtů případně "vyčistit" nepořádek v bankovním sektoru. V silách ECB není řešit problémy v samotných kořenech evropských ekonomik.
Was this article: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0
Draghi (ECB): Nemáme důvod utahovat kohoutky, inflace zpomaluje, schopnosti ECB jsou pouze omezené

Diskuze a názory uživatelů na téma: Draghi (ECB): Nemáme důvod utahovat kohoutky, inflace zpomaluje, schopnosti ECB jsou pouze omezené

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Moner | ISIN database | Weather forecast
Česká verze
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
Favorite: Prague Stock Exchange Czech crown Czech economy Commodities Gold Trademarks Prague Weather

Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688