TNBiz (TNBiz)
Macroeconomics  |  March 06, 2013 11:00:24

Czech export breaks records, year on year increased by 6.4 percent


Výsledky českého exportu dělají radost zejména ministru průmyslu a obchodu Martinu Kubovi (ODS), který za nimi vidí úspěšnou implementaci exportní strategie do roku 2020. Ta vychází například z toho, že vývoz by se neměl orientovat výhradně na trhy států Evropské unie. "Povedlo se nám oddělovat export od Evropy a nacházet nová teritoria," uvedl ministr s tím, že v loňském roce se snížil podíl EU na vývozu z 83 na 80,8 procenta a naopak se dařilo vyvážet do takzvaných prioritních a zájmových zemí, kde se export zvýšil o celou pětinu a dosáhl tak více než půl bilionu korun.

Prioritních zemí, které ministerstvo vybralo společně s podnikateli, je celkově 12. Patří mezi ně například Brazílie, Čína, Indie, Irák, Kazachstán, Mexiko nebo Ruská federace a vyvezlo se do nich české zboží za 340 miliard korun. Úspěch Kuba přičítá například tomu, že většinu z těchto zemí navštívil v loňském roce společně s podnikateli, podpisu mezinárodních smluv i práci odborných komisí, které probírají potenciál různých projektů v jednotlivých zemích.

V loňském roce se také dařilo vyvážet i do skupiny 26 zájmových zemí, mezi které patří některé jihoamerické a africké státy, ale i například Izrael, Japonsko nebo Kanada. V případě těchto zemí dosáhl loňský export 173 miliard korun.

Podle člena Národní ekonomické rady vlády Michala Mejstříka bude letos a v dalších letech růst zejména význam afrických zemí, právě na ně se bude také česká proexportní strategie v budoucnu soustředit. Například do zemí subsaharské afriky se Kuba společně s podnikateli chystá už letos. Ministr tento rok také vyrazí "otevírat dveře byznysu" například do Číny, Indie či Turecka.

"Exportní strategie začíná velmi dobře fungovat. Jsou opravdu vidět první zásadní výsledky," komentoval čísla za rok 2012 prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák s tím, že se podařilo vhodně vybrat země, na které se strategie orientuje.

Pomoci českým podnikatelům by také měla spolupráce ministerstev průmyslu a zahraničí. Ti by měli spolu v nejbližších dnech podepsat dohodu, která upravuje zahraniční zastoupení České republiky a měla by pomoci expertům z byznysu vyjednávat o ekonomické spolupráci jako oficiálním zástupcům českého státu a zahraniční sítě by také měly být více budovány s ohledem na prioritní a zájmové země.

Ministerstvo hledá nového ředitele sloučených agentur CzechInvest a CzechTrade

Rezort průmyslu a obchodu také v úterý zveřejnil kritéria výběrového řízení na ředitele agentury CzechInvest, pod kterou nově patří jako samostatná divize i dříve samostatná agentura CzechTrade. Jeho hlavním úkolem přitom bude dohlížet na bezproblémové sloučení obou agentur a odbourání duplicit. Zástupci podnikatelů přitom doufají, že významnou pozici na základě výběrového řízení obsadí kompetentní odborník. "Doufám, že to nebude žádný přeběhlík nebo politická mrtvola," reagoval Hanák.

Pokračuje tak série změn u podpory českých exportérů. České firmy například za služby těchto agentur už nemusejí platit hodinové sazby, ale kupují si balíčkové programy, které více vyhovují jejich typu podnikaní. Podle ministra Kuby se tak podařilo zvýšit množství zapojených malých a středních firem skoro o 60 procent. Sloučení také podle něj přinese větší efektivitu a i větší podporu konkurenceschopnosti české ekonomiky.

Was this article: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Český export trhá rekordy, meziročně stoupl o 6,4 procenta (1)

Diskuze a názory uživatelů na téma: Český export trhá rekordy, meziročně stoupl o 6,4 procenta
06.03. 12:05  Hned je nám lépe (Jata)


Read also:

July 07, 2016Auta táhnou český export k rekordům Patria (Patria Finance)
March 11, 2016Český trh práce loni trhal rekordy ČSÚ (ČSÚ)
March 14, 2014ČR - maloobchod v lednu rostl o 1,8% a o 6,4% meziročně Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)

Zobrazit sloupec 
Moner | ISIN database | Weather forecast
Česká verze
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
Favorite: Prague Stock Exchange Czech crown Czech economy Commodities Gold Trademarks Prague Weather

Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688