Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Markets  |  March 18, 2013 14:53:01, updated

Cypriot banks remain closed on Tuesday and Wednesday, approving a special tax is stretching, the ECB has no problems with changing parameters


Podle posledních zpráv kyperských oficiálních zdrojů kyperské banky zůstanou po dnešním svátku zavřené také v úterý a ve středu.
Podle státní televize CYBC se oddaluje rozhodnutí parlamentu o navrhovaném speciálním zdanění kyperských bankovních vkladů.
Původně se očekávalo, že parlament o zdanění rozhodne dnes a banky budou zítra po dnešním svátku normálně fungovat.

Podle člena výkonné rady ECB Joerga Asmussena je zcela na kyperské vládě jak naloží s navrhovanou strukturou mimořádného zdanění bankovních vkladů. Z pohledu ECB je důležité zachování plánovaného příjmu na úrovni 5,8 mld.EUR z celé operace. Podrobnosti jejího nastavení jsou zcela v kompetenci kyperské vlády, stejně tak také obhájení nutnosti těchto opatření před domácím obyvatelstvem.

Objem vkladů v kyperských bankách představuje méně něž 0,5% velikosti ekonomiky eurozóny. Investoři se ovšem obávají hromadného útoku střadatelů na banky v rámci celé eurozóny především pak v jejích problematických členských zemích. Masivní odliv prostředků by mohl opět nastartovat prohlubování evropské dluhové krize, kterou se v posledním půlroce dařilo výrazně uklidnit.
Zjednodušeně řečeno, investoři se nyní obávají, aby se kyperské řešení nestalo inspirací také pro další postižené země eurozóny.

Velké výhrady vůči zavedení mimořádného zdanění bankovních vkladů vyjádřilo především Rusko. Jeho firmy a privátní vkladatelé měli na Kypru uloženo až kolem 31 mld. USD. Kyperské banky měly na konci února cca  68,4 mld.USD vkladů od nebankovních nerezidentů. 21 mld.USD respektive 31% představovaly vklady ze zemí mimo eurozónu, 63% představovaly domácí vklady a 7% pocházelo z jiných než doposud zmíněných destinací.

Kypr přijal euro v lednu 2008. o pomoc poprvé požádal ostrovní stát eurozónu v polovině roku 2012.

Prezident Kypru Nicos Anastasiades označil navrhované zdanění vkladů za jednorázové opatření, které odvrátí jinak hrozící kolaps kyperského bankovního systému. Jeho pád by měl, podle jeho vyjádření, mnohem ničivější důsledky. Aby se snížil negativní vliv počítá Kypr pro vkladatele vlastnící účet alespoň 2 roky s tím, že dostanou cenné papíry nesoucí budoucí příslib participace na výnosu z prodeje státních plynových rezerv. Podle prezidenta se také zvažují změny ve struktuře zdanění například na úrovni 3% pro vklady pod 100 000 EUR a 10 respektive 12% pro vklady od 100 000 - 500 000 respektive vyšší. Aktuální návrh počítá se zdaněním ve výši 6,9% pro vklady do 100 000 EUR a 9,9% pro vklady vyšší.

Podle komentářů je odpor vůči zdanění logický, ale na druhou stranu toto řešení je mnohem férovější, protože se na něm budou podílet i zahraniční vkladatelé. Při jiných způsobech řešení krize by valná většina důsledků dopadla především na domácí obyvatele.

Související zprávy:
Kypr a zásadní změna pravidel hry 

EU v sobotu rozhodla o rozpadu eurozóny
Analytici o Kypru: Pozor na nákazu a útoky... 

Was this article: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Kyperské banky možná zítra neotevřou, schválení speciální daně se protahuje, ECB nemá problémy se změnou nastavení parametrů (1)

Diskuze a názory uživatelů na téma: Kyperské banky možná zítra neotevřou, schválení speciální daně se protahuje, ECB nemá problémy se změnou nastavení parametrů


Read also:

December 20, 2017Těsná většina v ČNB rozhodne, že sazby zůstanou beze změny (Speciální analýzy) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
April 30, 2015Česká národní banka ponechá nastavení měnové politiky beze změny Investiční bankovnictví (Komerční banka)

Zobrazit sloupec 
Moner | ISIN database | Weather forecast
Česká verze
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
Favorite: Prague Stock Exchange Czech crown Czech economy Commodities Gold Trademarks Prague Weather

Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688