TNBiz (TNBiz)
Business  |  March 22, 2013 10:39:16

Do you have a maid? The European Commission requires its protection


EK předložila návrh rozhodnutí Evropské rady, kterým se členské státy zmocňují, aby ratifikovaly Úmluvu Mezinárodní organizace práce (MOP) o důstojné práci pro pracovníky v cizí domácnosti.

Ratifikací úmluvy MOP se země zavazují k tomu, že budou chránit základní pracovní práva těchto pracovníků, předcházet jejich zneužívání a násilí na nich a že stanoví ochranná opatření pro mladé pracovníky v cizí domácnosti.

"Zlepšení pracovních podmínek v osobních službách je pro komisi důležitým cílem," uvedl László Andor, komisař pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování. "Vyzývám členské státy, aby co nejdříve tuto úmluvu ratifikovaly, a přispěly tak rovněž k provádění strategie EU v boji proti obchodování s lidmi."

Návrh rozhodnutí rady předložený komisí je nezbytný, neboť členské státy nemohou úmluvy MOP samostatně ratifikovat bez předchozího schválení radou, pokud jde o ty části úmluvy, jež spadají do pravomoci unie. Samotná EU nemůže žádnou úmluvu MOP ratifikovat, jelikož stranami úmluvy mohou být pouze státy.

Státy, které úmluvu ratifikují, musejí přijmout opatření, která zajistí spravedlivé a důstojné pracovní podmínky, zamezí se zneužívání, násilí a dětské práci při zaměstnávání pracovníků v cizí domácnosti. Musí být zajištěné rovné zacházení mezi pracovníky v cizí domácnosti a ostatními pracovníky, pokud jde o odměny a příspěvky, například v případě mateřství. Úmluva rovněž zavádí povinnost informovat pracovníky o podmínkách a podrobnostech týkajících se jejich zaměstnávání. Další doložky domácím pracovníkům zajistí ochranu proti diskriminaci, důstojné životní podmínky a snadný přístup k mechanismům pro podávání stížností. Úmluva také stanoví pravidla upravující nábor pracovníků ze zahraničí.
 

Was this article: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0
Máte doma služku? Evropská komise požaduje její ochranu

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Moner | ISIN database | Weather forecast
Česká verze
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
Favorite: Prague Stock Exchange Czech crown Czech economy Commodities Gold Trademarks Prague Weather

Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688