Mediafax (Mediafax)
Czech republic  |  March 27, 2013 11:03:47

Politicians figured out how to avoid national referendum


Návrh na konání celostátního referenda může podat každý Čech, který je plnoletý, tedy  dosáhl 18 let. Návrh ovšem musí podpořit svými podpisy nejméně 250 tisíc občanů České republiky.

"Návrh na konání celostátního referenda se podává vládě a musí obsahovat konkrétní otázku, o níž se má celostátní referendum konat," uvedla vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).

Každé celostátní referendum by muselo být opřené o vlastní zákon, podobně jako v roce 2003, když Češi hlasovali o vstupu do Evropské unie. Nově by ale politici měli povinnost takový zákon připravit, pokud je k tomu občané vyzvou.

Samotné hlasování by se mělo konat za čtvrt roku po vyhlášení příslušné legislativní normy, výběr konkrétního termínu by byl na prezidentovi.

"Pokud by se mělo toto referendum konat v posledních šesti měsících volebního období Poslanecké sněmovny, třetiny Senátu nebo Evropského parlamentu nebo funkčního období zastupitelstev územních samosprávných celků, vyhlásí prezident republiky celostátní referendum tak, aby se konalo spolu s těmito volbami," uvádí návrh.

Celostátní referendum by mohla, stejně jako dosud, vyhlásit i vláda. Ta by se přitom o žádné podpisy občanů opírat nemusela.

Aby byl plebiscit platný, muselo by se k jeho otázce vyjádřit aspoň 50 procent občanů starších 18 let. Původně měla platit stejná hranice jako pro už zavedený mechanismus krajského referenda, kde je to jen 35 procent, vláda ale na svém jednání udělala změnu. Ke zmiňovaným 35 procentům se přiklánějí sociální demokraté.

Opoziční poslanci označili předložený zákon za výsměch a snahu zamezit konání referenda. Ve chvíli, kdy se sežene čtvrt milionu podpisů, lidé musejí jen čekat, jaký bude další vývoj.  "Pokud zákon nebude schválen, tak padá pod stůl, těch 250 tisíc podpisů může dotyčný spálit," poznamenal Tejc.
 

Was this article: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0Read also:

September 19, 2002Konání referenda na celostátní úrovni Senát zamítl  Dr. Zdeněk Burián (Anopress)

Politici přišli na to, jak se vyhnout celostátnímu referendu

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Moner | ISIN database | Weather forecast
Česká verze
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
Favorite: Prague Stock Exchange Czech crown Czech economy Commodities Gold Trademarks Prague Weather

Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688