TNBiz (TNBiz)
Czech republic  |  April 15, 2013 10:01:26

Need for treatment of cannabis? Meanwhile you are unlucky


Není totiž nikdo, kdo by požádal o dovozní licenci kvůli absenci důležitých vyhlášek. Přitom dovoz je nyní jedinou šancí, jak konopí dostat do lékáren. Licence budou pro firmy platit maximálně pět let a bude je udělovat Státní ústav pro kontrolu léčiv. Jaké podmínky musí pěstitelé splňovat, však zatím není přesně stanoveno.

"Doposud nikdo, ani my netušíme, kdy bude konopí dostupné v lékárnách. Domnívám se, že to netuší ani zástupci státu. O licenci zájem máme, ale nic podrobnějšího k tomu nevíme. Nemohu ani říci, za jakou cenu bude konopí dostupné. Podle všeho ale bude dovozní cena vysoká," uvedl Jiří Stabla z Carun Pharmacy, provozovatel Konopnyshop.cz.

Dalším problémem, s nímž se budou muset nemocní vypořádat je cena marihuany. Preparáty z ní si lidé budou muset koupit, protože pojišťovny je hradit nebudou. Měsíční dávka pro jednoho pacienta staršího 19 let bude maximálně 30 gramů.

Jeden gram sušené rostliny dovážené ze zahraničí by mohl přijít na 200 až 250 korun. Měsíční léčba by tak při 30 gramech vyšla až na 7500 korun! Mnohým pacientům nezbude nic jiného než si konopí obstarávat nelegální cestou.

Marihuanu budou moci předepsat jen specialisté, jako například onkologové, revmatologové, ortopedové, neurologové či psychiatři. Lék se bude muset předepsat elektronicky, aby se mohl jeho výdej sledovat. Lékárníci ale netuší, jak se ke konopí mají chovat, zda ho budou muset uchovávat v trezoru, jako opiáty a vést podrobnou evidenci.

První rok se bude marihuana do Česka dovážet ze zahraničí, především z Nizozemska, od jara 2014 by se na trhu mohlo objevit i konopí české.

 

Heger účinnost konopí popírá

O léčebných účincích konopí se vedou vášnivé debaty. Nepodpořil to ani svým nedávným výrokem ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). "Dnes je nezvratným faktem, že účinnost konopí jako léčiva není brána za seriózní," řekl před časem.

Was this article: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0
Potřebujete k léčbě konopí? Zatím máte smůlu

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Moner | ISIN database | Weather forecast
Česká verze
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
Favorite: Prague Stock Exchange Czech crown Czech economy Commodities Gold Trademarks Prague Weather

Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688