ČSÚ (ČSÚ)
Makroekonomika  |  10.04.2018 15:50:29

Příjmová chudoba ohrožuje 9,1 % Čechů

 

10. dubna 2018

Příjmovou chudobou bylo vloni ohroženo 9,1 % Čechů. Je to méně než v předchozím roce. Stále patříme ke státům s nejnižším podílem osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením.


Spolu s růstem ekonomiky a zvyšujícími se průměrnými výdělky rostou i roční příjmy českých domácností. Míra ohrožení příjmovou chudobou se snižuje, potvrzuje Michaela Jirková z odboru šetření v domácnostech ČSÚ: „Příjmovou chudobou byl vloni ohrožen zhruba každý jedenáctý obyvatel. Jde o lidi žijící v domácnostech, jejichž příjmy nedosáhly stanovené hranice. Ta se liší podle složení domácnosti. Např. pro domácnost jednotlivce činí 11 195 korun za měsíc. V případě rodičů se dvěma menšími dětmi se rovná 23 509 korunám.“

Ačkoliv většina domácností vychází se svými příjmy s menšími obtížemi nebo docela snadno, pro 23,2 % domácností to znamená větší obtíže. Problémy vyjít s příjmy mají převážně samoživitelky s dětmi a ženy starší 65 let, které žijí samy.

V domácnostech, které si nemohly dovolit zaplatit neočekávaný výdaj přesahující 10 tisíc korun, žilo vloni 28,1 % osob. Čtvrtina osob pak byla v domácnostech, pro něž je nedosažitelná týdenní dovolená. Těchto domácností však v posledních letech výrazně ubývá.

„Vloni se snížil i souhrnný evropský indikátor ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Klesl na 12,2 %. Česká republika v tomto ohledu dlouhodobě zaujímá jednu z předních pozic v žebříčku evropských zemí. Dá se říct, že patříme ke státům s nejnižším podílem osob ohrožených příjmovou chudobou či sociálním vyloučením,“ konstatuje předseda ČSÚ Marek Rojíček. Nízký podíl ohrožených osob je také na Islandu, v Norsku a v Nizozemsku. Naopak vysoký je např. v Srbsku, Rumunsku a Bulharsku.

Ze zjišťování Českého statistického úřadu o životních podmínkách dále vyplývá, že měsíční úspory jsou častěji schopny vytvářet domácnosti s vyššími příjmy a dvojice bez dětí. Pravidelně spoří i bezmála dvě třetiny seniorů, kteří žijí sami.

Úvěry na bydlení je zatíženo 21,1 % českých domácností. Nejčastěji jde o dvojice s dětmi. Hypotékám nebo úvěrům ze stavebního spoření se přitom nevyhýbají ani domácnosti s nízkými příjmy.

Výdaje za zdravotní péči u praktického nebo specializovaného lékaře nepředstavují pro většinu domácností žádnou zátěž. „Pro 11,7 % domácností je ale velkou zátěží úhrada předepsaných léků a pro 9,9 % platba za volně prodejná léčiva. 9 % domácností má problémy i s výdaji na péči u zubaře,“ doplňuje Simona Měřinská z odboru šetření v domácnostech ČSÚ.

Více informací naleznete v nové publikaci Životní podmínky 2017:
https://www.czso.cz/csu/czso/prijmy-a-zivotni-podminky-domacnosti-rn2to6gtkz.

 

Kontakt
Petra Báčová
tisková mluvčí ČSÚ
T
274 052 017 | M 778 727 232
E
petra.bacova@czso.cz   | Twitter @statistickyurad

 

Přílohy

  • csu_tz180410_prijmova_chudoba_ohrozuje_9_1___cechu.docx
  • Prezentace z tiskové konference
  • Životní podmínky 2017 - souhrnný popis
 
 

10. dubna 2018

 

Příjmová chudoba ohrožuje 9,1 % Čechů

 

Příjmovou chudobou bylo vloni ohroženo 9,1 % Čechů. Je to méně než v předchozím roce. Stále patříme ke státům s nejnižším podílem osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením.

 

Spolu s růstem ekonomiky a zvyšujícími se průměrnými výdělky rostou i roční příjmy českých domácností. Míra ohrožení příjmovou chudobou se snižuje, potvrzuje Michaela Jirková z odboru šetření v domácnostech ČSÚ: „Příjmovou chudobou byl vloni ohrožen zhruba každý jedenáctý obyvatel. Jde o lidi žijící v domácnostech, jejichž příjmy nedosáhly stanovené hranice. Ta se liší podle složení domácnosti. Např. pro domácnost jednotlivce činí 11 195 korun za měsíc. V případě rodičů se dvěma menšími dětmi se rovná 23 509 korunám.“

 

Ačkoliv většina domácností vychází se svými příjmy s menšími obtížemi nebo docela snadno, pro 23,2 % domácností to znamená větší obtíže. Problémy vyjít s příjmy mají převážně samoživitelky s dětmi a ženy starší 65 let, které žijí samy.

 

V domácnostech, které si nemohly dovolit zaplatit neočekávaný výdaj přesahující 10 tisíc korun, žilo vloni 28,1 % osob. Čtvrtina osob pak byla v domácnostech, pro něž je nedosažitelná týdenní dovolená. Těchto domácností však v posledních letech výrazně ubývá.

 

„Vloni se snížil i souhrnný evropský indikátor ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Klesl na 12,2 %. Česká republika v tomto ohledu dlouhodobě zaujímá jednu z předních pozic v žebříčku evropských zemí. Dá se říct, že patříme ke státům s nejnižším podílem osob ohrožených příjmovou chudobou či sociálním vyloučením,“ konstatuje předseda ČSÚ Marek Rojíček. Nízký podíl ohrožených osob je také na Islandu, v Norsku a v Nizozemsku. Naopak vysoký je např. v Srbsku, Rumunsku a Bulharsku.

 

Ze zjišťování Českého statistického úřadu o životních podmínkách dále vyplývá, že měsíční úspory jsou častěji schopny vytvářet domácnosti s vyššími příjmy a dvojice bez dětí. Pravidelně spoří i bezmála dvě třetiny seniorů, kteří žijí sami.

 

Úvěry na bydlení je zatíženo 21,1 % českých domácností. Nejčastěji jde o dvojice s dětmi. Hypotékám nebo úvěrům ze stavebního spoření se přitom nevyhýbají ani domácnosti s nízkými příjmy.

 

Výdaje za zdravotní péči u praktického nebo specializovaného lékaře nepředstavují pro většinu domácností žádnou zátěž. „Pro 11,7 % domácností je ale velkou zátěží úhrada předepsaných léků a pro 9,9 % platba za volně prodejná léčiva. 9 % domácností má problémy i s výdaji na péči u zubaře,“ doplňuje Simona Měřinská z odboru šetření v domácnostech ČSÚ.

 

Více informací naleznete v nové publikaci Životní podmínky 2017:

https://www.czso.cz/csu/czso/prijmy-a-zivotni-podminky-domacnosti-rn2to6gtkz.

 

 

Kontakt

Petra Báčová

tisková mluvčí ČSÚ

T 274 052 017   |   M 778 727 232

E petra.bacova@czso.cz   |   Twitter @statistickyurad

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688