Petr Rozkošný (Meteobox.cz)
Osobní finance  |  14.07.2018 11:44:08, aktualizováno 15.07.2018 22:50:58

Po regulaci úroků přichází vždy……

Historie regulací úvěrů sahá až do období 3 000 let před naším letopočtem, kdy v Mezopotámii byla poprvé regulována úroková sazba na max. 20 % měsíčně. Účelem regulace bylo zejména ochránit obyvatele před upadnutím do otroctví, které jim hrozilo v případě nesplácení svých závazků.

 

Zastropování úroků jako ochrana před upadnutím do otroctví

„Dluhové otroctví“ a regulace úvěrů spolu šly ruku v ruce celými dějinami financí. Nemuselo přitom nutně jít o peněžní obchody, regulace se týkala například i komodit jako jsou dobytek, kdy si farmáři půjčovali peníze s tím, že své závazky budou splácet novými přírůstky do stáda (informace o tomto způsobu financování a splácení se vyskytují v Sumerské říši, antickém Řecku i starověké Indii).

Postupem času však postupně klesala maximální možná hranice úroků, z 20 % v Mezopotámii (cca 3 000 před naším letopočtem) a 25 % v Indii (cca 2 500 let před naším letopočtem), v Řecku 5. století před naším letopočtem a Římě 4. století před naším letopočtem, maximální úrok byl stanoven na 10 %, resp. 8,33 %. Na přelomu letopočtu, maximální možný úrok v Římské říši pokles dokonce na 4 %, přičemž zároveň rostla ochrana obyvatel před upadnutím do dluhového otroctví, kdy se lidé nesplácející své půjčky mohli „vykoupit“ nedobrovolnou prací pro své věřitele (starověká obdoba dnešního osobního bankrotu).

Ovšem, v Římské říši nedocházelo pouze k regulaci úroků. S postupným úpadkem impéria, nízkopříjmové skupiny obyvatel měly pouze velmi omezené. Ve 12. století, na území bývalé Římské říše byly běžné 20% úroky, stejné bylo maximální úročení v Benátkách 15. století.

 

V Anglii bylo dokonce zakázáno vybírat jakékoliv úroky

Podobný příběh jako Římská říše psaly i Anglie, resp. Velká Británie, kdy za vlády královy Marie bylo dokonce nelegální vybírat jakýkoliv úrok (přelom 16. století), načež její nástupnice, královna Elizabeth, toto omezení zrušila a „zlegalizovala“ půjčky s úrokem do 10 %.

Snahy o regulaci úroků přichází většinou s nástupem konjunktury, tj. v době, kdy se nízkopříjmovým skupinám obyvatel zlepšují možnosti financování. V posledních letech jsme mohli vidět regulaci maximální výše úroků např. ve Francii, Velké Británii, Etiopii, Jihoafrické republice, Novém Zélandu a některých státech USA. Historie nám však také ukazuje, že samotná regulace úroků není řešením na předlužení obyvatel a prevencí před schopnosti dostát svým závazkům. Tohoto je možné dosáhnout pouze zvýšením finanční gramotnosti obyvatel, což se však od dob Chamurappiho žádnému vladaři či vládě nepodařilo.


Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:

St 14:28  Kurzovní lístek ČNB na středu 27.03.2024 Redakce (Kurzy.cz)
St 13:00  Terminál Jihlava VRT už má svou podobu mdcr.cz (MD ČR)






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688